11. októbra 2012

Masky a odvary na vlasy po domácky

AHOJTE!!

Rozhodla som sa s Vami podeliť o moje najpoužívanejšie domáce masky. Kedysi som ich používala pravidelne každý mesiac, ale teraz na to nie je čas ani podmienky. Väčšinu ingrediencií máte určite doma a netreba skákať kvôli nim hneď do obchodu.
Článok venujem Vám a kamarátke Miške, ktorá si ho prosila :-)

1. OLEJ

Ano, presne ako je to napísané. Treba však vedieť, ktorý olej Vám najviac sadne. Na trhu ich je veeľa. Samozrejme nemám na mysli slnečnicový ani repkový :D Ale olivový napríklad áno, dnes už ho má v kuchyni každý. A pokiaľ Vám nevysušuje vlasy, tak je to dobrá voľba.
Ako to robím ja?
Ja som si obľúbila kokosový olej. Najlepšie je olej zohriať na neviem... myslím, že 50-60 stupňov stačí. Teplo Vám zaistí, že výživné látky lahšie prestúpia do vlasu a pokožky. Potom už len stačí vlasy zabaliť do uteráka alebo nejakej igelitky, aby teplo zbytočne neunikalo. Doba pôsobenia je na Vás, ale odporúčam minimálne 20 minút a potom vlasy klasicky umyť.

2. JOGURT & MED

Tieto dve veci len zmiešať vo Vami zvolenom pomere v množstve, ktoré korešponduje Vašej dĺžke vlasov.
Med môže byť akýkoľvek, no jogurt najlepšie, keď je tučný. Postup je podobný ako v predchádzajúcom návode, ale neviem si predstaviť zohrievať jogurt na takú teplotu. Radšej ponechávam v tej izbovej teplote.
Táto maska je vhodná najmä na suché, lámavé a zničené vlasy, ktoré majú sklon neposlúchať. Tie, ktoré mávate extrémne mastnú vlasovú pokožku nanášajte masku len do dĺžok. Na túto masku treba tých 20 minút a potom umyť šampónom.

3. OLEJ, JOGURT, ŽĹTKA, MED

Toto bola moja najčastejšia kombinácia. Niekoho môže odradiť to žĺtko, lebo má predsa svoju arómu. Maska je určená tiež na suché a poškodené vlasy.
Túto zmes určite neohrievajte na tých 50-60 stupňov, ako vieme, vajíčko sa pri určitej teplote zráža. Nikto by nechcel mať omeletu na vlasoch.
Po 20 minútach pôsobenia dôkladne zmyť a umyť šampónom.


ODVARY

1. PRE BLONDÝNKY

Na zvýraznenie farby a lesku je skvelý odvar z harmančeka + šťavu z citrónu. Stačí nazbierať celé kvety alebo si kúpiť sypaný čaj. Urobiť si čaj, len vo väčšom množstve - 1-3 litre. A po vychladnutí na príjemnú teplotu vlasy len prelejeme a už ďalej neoplachujeme. Tento rituál je fajn opakovať po každom umytí.
Harmanček naviac upokojí podráždenú pokožku a pôsobí protizápalovo.


2. PRE BRUNETKY A ČIERNOVLÁSKY

Na odvar potrebujeme listy z orecha, z ktorých urobíme odvar. Nezľaknite sa - listy orecha vodu zafarbia na tmavo, preto blondýnky by to nemali skúšať. Sú vhodné na oživenie farby vlasov. Čím viac listov použijete, tým bude odvar tmavší a vlasy tiež :-)


3. PRE VYPADÁVAJÚCE VLASY

Na tento problém slúži stará dobrá žihľava. Postup je samozrejme úplne rovnaký.
Žihľava upokojuje vlasovú pokožku, zabraňuje vypadávaniu vlasov a lesknú sa po nej vlasy.


4. PRE NEPOSLUŠNÉ VLASY

Ak máte neposlušné a rozlietané vlasy, použite medík zriedený vodou - 1 lyžica medu - liter vody. Vodu je treba trochu zohriať, aby sa medík lepšie rozpustil. Okrem skrotenia vlasov získate aj lesk.

5. ABY BOL LESK AKO BLESK

Na to stačí zriediť ocot vodou 1 lyžica - liter vody. O tú arómu sa báť nemusíte, lebo octový smrad celkom rýchlo prchá. Ocot Vám zaručí krásne hladké a lesklé vlasy.


Tak snáď moje rady využijete a budú Vám nápomocné aj v budúcnosti. Ľudia už tieto veci málo praktikujú, lebo na prípravu treba dosť času. Ale tie odvary sa celkom dajú :-) 

Pekný deň Vám želám,
Džejn

2 komentáre:

  1. Milá Džejn, super nápady! Taky si doma něco z toho ukuchtím, já přírodní věci moc ráda:-)

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za každý milý komentár, robia mi veľkú radosť :-)