3. augusta 2012

Pre zdravie (nielen) pleti

Naparovanie

Určite to každá z nás pozná, keď začína zima a s ňou rôzne nádchy, suchá sliznica nosa, soplíky a bolehlavy. Naparovanie je skorej taká rada starých mám. Okrem toho, že pomáha liečiť, očisťuje pleť.

Príprava je úplne jednoduchá. Stačí stredný hrniec naplnený do polovice vodou a vodu zohriať. Pozor, rozhodne nie do bodu varu. Mohlo by sa stať, že Vám popraskajú žilky v nose alebo na tvári. Neodporúča sa to ani robiť často. Bohate stačí raz za 14 dní.
Aby sa zlepšili účinky naparovania, môžete do vody pridať rôzne bylinky:
  • harmanček, rozmarín, žihľava, lipový kvet, levanduľa, šalvia, ružové lístky...
  • alebo pár kvapiek Vášho obľúbeného éterického oleja


Ďalej budete potrebovať aj čelenku na vlasy, aby sa zbytočne nemočili vo vode a deku alebo uterák, ktorým sa zakryjete. Pred začatím si dôkladne odlíčte pleť a jemne nakrémujte. Naparovanie by nemalo trvať viac ako 10 až 15 minút. Po naparovaní nechajte pleť oddýchnuť a nevystavujte ju veľkému chladu. Nakoniec ju znovu očistite pleťovou vodou a nakrémujte. Je to veľmi príjemný relax na dlhé večery :-)

Horské slnko

Horské slnko je prístroj, ktorý lieči telo aj pleť. Používa sa pri nachladnutí, má kozmetický účinok - opaľuje, lieči akné a rôzne druhy metabolických porúch tvorby vitamínu D ( jednoducho podporuje tvorbu vitamínu D) a zmierňuje choroby ako psoriáza a seborhea
Treba mať na pamäti, že horské slnko vyžaruje UV žiarenie, rovnako ako slnko, a je potrebné sa chrániť krémami na opaľovanie a okuliarmi, ktoré sú priamo určené na svetlo z horského slnka.
Kedysi staršie prístroje dokázali rýchlo pokožku spáliť a musel sa dodržiavať odstup 1 m. Dnes sú prístroje omnoho šetrnejšie.Horské slnko by sa nemalo používať viac ako 50x do roka. V podstate len sezónne, a to nie viac ako 2x do týždňa. Časovo maximálne 10 minút, potom sa horské slnko môže stať škodlivým. Úplne vynechať by ho mali ľudia citliví na UV žiarenie, ľudia, ktorí prekonali rakovinu kože alebo majú kožné vredy či pigmentové pečeňové škvrny.

Ja osobne nie som zástanca umelého opaľovania, ale ako liečebný prostriedok horské slnko akceptujem. 

Naparujete sa? Používate horské slnko?

PS. Bude teraz malá odmlka, dnes idem pozrieť ako sa má Bratislava a zajtra ma čaká menšia túra. V pondelok som zase na koni!

Pekný víkend želám, 
                                Džejn

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý milý komentár, robia mi veľkú radosť :-)